Jóga s Pepou

Moje cesta k józe

Nikdy není pozdě začít

V zimě 2012 mě dostihly následky sedavé práce, boreliózy a dalších vlivů, které se projevily vážnými problémy se zády. Několik týdnů jsem si nemohl pořádně sednout a ujít pár schodů oběma směry byl docela problém. Při předklonu se prsty rukou dostaly sotva do půlky stehen. Díky rehabilitaci se stav pomalu zlepšoval a až koncem dubna se mi konečně podařilo ujít vytyčené dva kilometry.

V září 2014 jsem se náhodou zúčastnil lekce jógy pro začátečníky a u pravidelného cvičení vydržel až doposud.

 

Začátky s jógou

První seznámení s jógovým cvičením a ásanami bylo v roce 2014 s Mirkou, která jezdila za námi do Číměře, později ji vystřídala její tehdejší kolegyně Marcela. Cvičení bylo příjemné a pohodové a moje tělo se dostávalo do formy. Bohužel z časových důvodů k nám lektorky nemohly dále jezdit a tak lekce po roce skončily, ale naše parta se scházela a cvičila i nadále. A vlastně i s malou obměnou sestavy cvičí doposud.
Několik roků jsem také jezdil pravidelně do nedaleké Vladislavi a Valče za lektorem Davorem. Občas jsme s některými členy naší partičky jeli zacvičit do Rouchovan nebo Moravského Krumlova za Dančou.

Každý lektor je jiný a od každého se lze mnohé naučit. Ale také každý učitel jógy si nesedne s každým žákem a je potřeba si najít takového lektora, se kterým vám bude fajn.

 

Od problémů se zády 2012 k rozpohybování 2018

Koláž fotek jsem udělal v roce 2018 pro kamarádku Danču s tématem "Nikdy není pozdě začít"

Určitě nikdy není pozdě s jógou začít. Ale začátek není dobré odkládat.

Jo a ten nápis na triku? "50" Forever Young

 

Protože mě jóga stále baví a v okolí byl o cvičení zájem, nastoupil jsem v září 2019 do kurzu učitele jógy v Brně, který pořádala Improve Academy a vedla Alice Tvarůžková. Společně s dalšími lektory a instruktory nás seznámili s filozofií jógy, anatomií, naváděním do jednotlivých ásán a s cvičením z pohledu fyzioterapie. Další zkušenosti jsem získával i na hodinách praxe u Světlany Svobodové. Přestože víkendové kurzy byly náročné, naše parta byla báječná a vše jsme zvládali s dobrou náladou. V neděli, s krásně zapamatovatelným datem 02.02.2020 jsme úspěšně složili zkoušky.

Praxe

Zanedlouho po složení zkoušek nastala taková divná doba covidová, kdy byly společné akce včetně cvičení omezeny. Ale po uvolnění jsem od července 2020 začal vést lekce v jógovém studiu v Třebíči, které vedla Mirka Horáková. Tušíte správně, je to ta Mirka, která mě k józe přivedla. O lekce byl zájem, ale další lockdown je téměř na rok přerušil.

Na všem špatném lze najít i něco dobrého, tedy i na době covidové. Někteří lektoři pořádali lekce přes Youtube, Zoom nebo dalším on-line způsobem. Rád jsem si zacvičil on-line s Dančou nebo přes Zoom s další báječnou lektorkou Martinou a mnohé se od ní naučil.

Na jaře 2022 jsem využil možnost rozšířit si svoje znalosti a získat další zkušenosti díky kurzu a zajímavých workshopů pořádaných opět Improve Academy. Součástí byly jógové víkendové kurzy ve studiích v Ostravě a Praze s jinými lektory než byl můj základní kurz. Dále například víkendový fyzioterapeutický workshop nebo pasivní cvičení dle principů ajurvédy. Pokud nevíte co si máte představit pod pojmem pasivní cvičení, je to provádění cviku, kdy cvičenec neprovádí pohyby přímo sám, ale pomáhá mu druhá osoba.
V srpnu 2022 jsem získal osvědčení o absolvování kurzu instruktora jógy v rozsahu 200 hodin.

Certifikát instruktora jógy 150 hodin

 

Certifikát instruktora jógy 200 hodin

Certifikát instruktor jógy 150 hodin
2.2.2020

 

Certifikát instruktor jógy 200 hodin
23.8.2022

V současnosti se můžete se mnou protáhnout a uvolnit v pondělí od 19. hodin ve studiu Spirit v Třebíči nebo ve středu od 19. hodin a čtvrtek od 17. hodin ve Studiu Marcela v Třebíči.

Na otázku jakou jógu cvičím nejčastěji odpovídám svou. Může se to to zdát divné, ale když si uvědomíme, že dva učitelé neudělají stejnou lekci, ale vždy do ní dají něco svého, osobitého, pak je to odpověď logická. Ale abych byl trochu přesnější, lekce jsou spíše ve stylu hathajógy, kdy je kladen důraz na jednotlivé ásany, jejich správné provedení a procítění. Během ní bude tělo příjemně protaženo, ale také posílíte některé zanedbávané svaly. Samozřejmostí je i relaxace.

Pro koho jsou moje lekce určeny? Myslím, že každá skupina najde své. Začátečníci se seznámí se základy a zkušenější se také mohou něco přiučit, doladit nebo alespoň příjemně a nenásilně protáhnout. Během lekce se snažím do pozice slovně navádět a hlavně kontrolovat a upravovat jejich správné provedení, aby si žák(yně) neubližoval(y) špatným cvičením. Proto se snažím svoje znalosti doplňovat, například na víkendovém kurzu Jóga v rehabilitaci, který profesionálně vedla Martina Ježková - fyzioterapeutka a lektorka jógy.

 

Certifikát jóga v rehabilitaci červenec 2023

Certifikát o účasti kurzu jóga v rehabilitaci - 30. 6. - 2. 7. 2023

 

Možnost objednání na lekci, ceník a případně další informace najdete na stránkách příslušného studia. Případně mě můžete kontaktovat na e-mail uvedený v patičce stránky.

Stále také cvičíme s naší partičkou v Číměři. Občas někdo na čas přestane a někdy přibude někdo nový. Je to taková fajn skupinka, která se chce protáhnout, zacvičit a zapomenout na každodenní starosti. Scházíme se pravidelně v úterý od 18:30 hodin.

I lektor si občas potřebuje zacvičit proto si zajdu na pravidelné nedělní lekce nebo využiji jinou vhodnou příležitost u šikovných kolegyň nebo kolegů.

 

 

Namaste


 

Kontaktní a povinné údaje

E-mail: info@jogaspepou.cz

Web: www.jogaspepou.cz

 

Josef Džubák
 
Číměř 55; Vladislav 675 01

IČ: 48884570

DIČ: CZ6708141902

 

ID datové schránky: 8t942em

 

Zapsán v ŽIVNOSTENSKÉM REJSTŘÍKU u Obecního živnostenského úřadu v Třebíči, č.j.:OOŽÚ 38284/21

 

 

Kontakt: info@jogaspepou.cz